Amit megtudtunk a felosztási körből: Dak Prescott kicsiben jön ki; A Bengals O-line elindítja a játékot

A rájátszás divíziós fordulója minden bizonnyal megcáfolt néhány olyan történetet, amely az év során az NFL-ben megmaradt. Talán nem a Dallas Cowboys volt az a Super Bowl-es versenyző, akiről eredetileg azt hitték, hogy az elmúlt hónapokban, vagy a Cincinnati Bengals valóban a legjobb csapat az AFC-ben (annak ellenére, hogy 2-3-ra kezdték a szezont).

Hová jut a Buffalo Bills a Bengals elleni nehéz vereség után? Hogy mennek a dolgok a Cowboysszal? Mindkét csapat nem tudja úgy nézni a szezonját, mint a New York Giants és a Jacksonville Jaguars, két csapat, amely meglepő módon bejutott a divízióba, miután több szezonon keresztül a futball egyik legrosszabb csapata volt. Van okuk optimistának lenni Jacksonville-ben és New Yorkban.

Ami a csapatokat illeti, akik túljutottak a konferencia bajnokság hétvégéjén? Patrick Mahomes és a Kansas City Chiefs végre legyőzheti Joe Burrow és a Cincinnati Bengals kriptonitját? A San Francisco 49ers és az 1. számú védelem folytathatja a „védelem nyer bajnokságot” mantrát, és legyőzheti az NFC első számú támadását a Philadelphia Eaglesben?

A divíziós hétvége minden bizonnyal sok választ hozott, különösen a jövő heti konferenciabajnoksággal. Íme, mit tanultunk az egyes csapatoktól a rájátszás divíziós fordulójában.

Patrick Mahomes megsérült a védelem: A Chiefs 54-3-ra áll, amikor az utószezoni játékkal együtt 27 pont alatt tartja ellenfelét. A védelem ezt a statisztikát a nevére vette, és nagyon jól teljesített, így a 27-20-ra megnyert Jacksonville-t 20 pontra korlátozta.

Tökéletes előadás volt? Nem, de elég jó volt. A Jaguars 144 futott yardot és 7,6 yardot átlagolt, miközben 7/13-mal a harmadik helyen végzett, de a Chiefs Trevor Lawrence interceptionnel 27-20-ra kényszerítette a negyedik negyed végén, és hétszer talált el.

A második negyedben megerősödött a védekezés, amikor Mahomes az öltözőben volt, három pontra tartotta a Jacksonville-t a második negyedben, és tartotta a vezetést a szünetben, mielőtt Mahomes visszatért volna.

A Chiefs védelme nagyszerű? Nem, de ez Steve Spagnuolo legjobb egysége Kansas Citybe érkezése óta. Kevesebb mint 27 pont varázslatos számnak tűnik a győzelemhez, függetlenül attól, hogy Mahomes egészséges-e vagy sem.

A cseppek a csapat felborulási esélyeibe kerülnek: A Jaguars végig tudta volna küzdeni a Chiefs-szel, de a Jacksonville talán elment volna az AFC bajnoki mérkőzésére, ha nem lett volna néhány kulcsfontosságú bukás. Trevor Lawrence találta Christian Kirket egy mély passzból, ami 55 yardot ment volna a második negyedben, de Kirk elejtette a passzt, és a Jaguars mezőnygólra állt fel.

Egy 17-7-es meccsen Kirknek szüksége volt erre a fogadásra, hogy a Jacksonville-t a piros zónába juttatja, és nyomást gyakoroljon a Kansas Cityre. A Jaguars ismét visszaesett a második negyedben, JaMycal Hasty pedig a harmadik és a tizenkilenc találkozón esett vissza, így a Jaguars puntra kényszerítette.

A kiesések hatással voltak Lawrence-re a harmadik negyedben, mivel 10 yardon 5-8 volt két labdaszerzésnél, mivel a Jacksonville nem tudott teret nyerni. A Jaguars offense Kirk bukása után nem tűnt szinkronnak – és soha nem tért magához.

A Jacksonville jövőre visszatér egy franchise-hátvéddel Lawrence-ben, és egy olyan névsorral, amelyen javítani kell. A Jaguars tanulni fog ezekből a hibákból, miközben a fiatal csapat tovább fejlődik.

Lane Johnson nagyot tért vissza: Johnson az elmúlt három hetet a rehabilitációval és az utószezonban való játéklehetőségre való felkészüléssel töltötte, miután elhalasztotta az ágyékában elszakadt adductor izom műtétét. Hogy mennyire lenne hatékony a legjobb helyes szerelés, azt bárki találgatta.

Kiderült, hogy Johnson volt a tipikus domináns énje. Nem engedett zsákolást, nyomást, hátvéd ütést, és 0,0%-os volt a nyomásszázaléka 26 passzblokkoló snap során. Hatását a Giants pass rusher, Kayvon Thibodeaux ellen érezte, akinek nem volt nyomása Johnsonnal szemben a felosztási körben. Az Eagles 268 yardot is futott, ami a második legtöbb utószezon meccsen a franchise történetében.

Az Eagles támadósora a legjobb a futballban. Johnsonnal a pályán dominánsak.

A támadósor fejlesztésre szorul a holtszezonban: A Giants mindhárom Eagles elleni találkozója során a támadósor nem volt ellenfele egy olyan frontnak, amelyik 70 sacket kapott ebben a szezonban. A Giants 60 nyomást és 14 sacket engedett be három meccsen az Eagles ellen, 16 nyomás és 5 sack következett a szombati vereségben.

New York 49 sacket engedélyezett évente, ami az ötödik helyen végzett az NFL-ben. A 272-es megengedett nyomás a második legmagasabb, a 43,4%-os nyomásfokoza pedig a legmagasabb. Ez egyszerűen nem elég jó.

New Yorknak ki kell fejlesztenie Evan Nealt, hogy Andrew Thomasnak ütős haverja legyen a tackle-ben. A vonal belsejét át kell dolgozni, mivel Jon Feliciano, Mark Glowinski és Nick Gates az elit pass-rushing csapatok ellen küzdött. Ben Bredeson sem volt sokkal jobb.

A Giantsnek van sapkája, hogy javítsa a támadósort. Ha a New York megtartja Daniel Jonest, a Giantsnek meg kell védenie, és lehetőséget kell adnia neki, hogy ledobja a labdát a pályán.

Ennyit a három támadófalemberről: A Bengalsból hiányzott a bal oldali tackle Jonah Williams, a jobb oldali tackle La’El Collins és a jobb oldali védő, Alex Cappa a Bills ellen. A támadósor háromötöde kimaradt? Nem számított.

Jackson Carman először bal oldali tackle-nél, Hakeem Adeniji a harmadik jobb tackle-nél, Max Scharping pedig a második jobb védésnél rajtolt el. A tapasztalatlanság nem számított, mivel hárman a Buffalo védelmi frontjának szétesésének részei voltak, aminek következtében Cincinnati 172 futott yardot és 5,1 yardot futott átvitelenként. Ez ugyanaz a Cincinnati offense, amely az alapszakaszban a 29. volt a futásonkénti yardokban és a 29. a yardonkénti yardokban.

A Carman, Adeniji és Scharping trió nem engedett zsákolást a meccsen. Csak két hátvéd találatot engedélyeztek, de 11 nyomást engedtek. A nagy nyomástól függetlenül megvédték Joe Burrow-t, és az év vitathatatlanul legjobb teljesítménye érdekében beállították a futási játékot.

Bengál támadósora minden szükséges kérdésre választ adott.

A futójáték bohózat volt: Ebben a szezonban egyetlen csapatnak sem volt megtévesztőbb futási száma, mint a Billsnél, de a meccsenkénti yardok és a futásonkénti yardok csak vasárnap jelentek meg. A Buffalo mindössze 63 yardot ért el, és 3,3 yardot átlagolt a Cincinnati ellen, ami az egész szezonban a legalacsonyabb yardonkénti yardot ért el.

Devin Singletary 24 yardon át hat labdarúgással nem volt faktoros. A Bills az újonc James Cookban sem bízott eléggé ahhoz, hogy az év végén neki adhassa a labdát (13 yardon 5 cipeléssel végzett). Josh Allen volt a vezető rusherük 26 yarddal, és csak 3,3 yardot ért el cipelésenként (6,1 átlag a szezonban).

Úgy tűnt, hogy sem Singletary, sem Cook nem a legjobb hátvédek az utóbbi időben, mivel a Bills átlagosan mindössze 3,8 yardot ért el ütésenként az év negyedik negyedévében. Singletary átlagosan csak 4,0 yardot ért el cipelésenként, míg a védelem Allenre kulcsolt (3,2 yard átvitelenként).

A Buffalonak 2023-ban vissza kell lépnie, ha a Bills be akar jutni a Super Bowlba. Persze egy jobb támadássor sem ártana. Egyszerűen nem támaszkodhatnak Allenre a futás játékában.

Brock Purdy küzdött a Cowboys nyomása ellen: Purdy zsinórban a hetedik rajtnál tette a dolgát, és győzelemre vezette a 49ers-t. Nem fordította meg a labdát egy olyan meccsen, ahol a védelem játszotta a főszerepet, és elvonta a figyelmét, ami kritikus volt a 49ers továbbjutása szempontjából.

Van ok az aggodalomra, főleg, hogy a 49ers kivel néz szembe jövő héten. Purdy mindössze 3-at ért el a 11-ből 24 yardon keresztül touchdownok és interception nélkül, miközben kétszer is kirúgták (39,6 értékelés). A Cowboys nem tudta megkönnyíteni Purdy életét, amit más védelmek nem tudtak megtenni az előző hat rajtja során.

Purdy passzainak 51,1%-át teljesítette 264 yardon, három touchdown és egy interception mellett nyomás alatt az alapszakaszban (82,1 értékelés). A rájátszásban passzainak 36,8%-a (19-ből 7) 157 yardot, két touchdownt és nem interceptiont (102,3 értékelés).

Jobbak a számok? A seattle-i meccs felrobbantotta Purdy teljesítményét, amikor egy védelem közel került hozzá, de a dallasi meccs jelzése lehet, hogyan alakulhatnak a dolgok a jövő héten. Természetesen az Eaglesnek és a 75 sackjüknek (alapszakasz és rájátszás) is valóban Purdyhoz kell mennie.

Dak Prescottnak jónak kellett lennie – és nem volt az: A szezon nagy részében pályára lépő Dak Prescott vasárnap a 49ers ellen vereséget szenvedett. Prescott 23/37-ből 206 yardot ért el touchdownnal és két interceptionnel, ami az idei hatodik multi-interception meccse volt.

Prescott több nyitott kapitányt kihagyott, és megkérdőjelezhető döntéseket hozott, ami miatt inkább felelősségre vonta a bűncselekményért, mintsem erőt. Nyomás alatt Prescott 11-ből 4-et kapott 14 yardon, interceptiont pedig 7,0-t ért el. A második félidőben (a Tony Pollard nélküli félidőben) Prescott 125 yardot szerzett 11/21-nél touchdown nélkül és 70,5-ös értékeléssel.

Ezek a számok egyszerűen nem elégek egy 40 millió dolláros hátvéd számára, akinek futnia kellett az offense-nek ahhoz, hogy gólokat szerezzen. Prescott úgy nézett ki, mint az a játékos, aki a hetedik héten visszatérése óta vezette az NFL-t interceptionökben, megkérdőjelezhető döntéseivel – nem pedig a hátvédre, aki a múlt hónapban hatalmas meccseket játszott a Philadelphia és a Tampa Bay ellen.

Prescott túlságosan következetlen ahhoz, hogy segítsen a Cowboysnak Super Bowl-futásban. Ő az, aki ma – és Dallason múlik, hogy megpróbálja megoldani a problémáit, ahogy közeledik 30.